Тема: Поняття про гірські породи. Їх різноманітність.
Мета: формувати поняття „гірська порода”, „корисні копалини”; ознайомити з найвідомішими гірськими породами, з їх різноманітністю у природі; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, класифікувати; виховувати почуття гордості за багатство рідного краю, бажання економно використовувати корисні копалини.
Обладнання: фізична карта України, зразкикориснихкопалин, склянка з водою, підручник, зошит з друкованою основою, відеоматеріали, мікрофон.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Хід уроку:
І. Організаціякласу. Психологічний настрій уроку
Вже дзвінок нам дав сигнал
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо!
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім класі
Діти – просто молодці!
П. Хвилинка фенологічних спостережень
– Вправа «Погода»
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Яке число?
- Тепло чи холодно надворі?
- Який стан неба?
- Яка температура повітря?
- Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Актуалізація опорних знань
— Подивіться навколо. Вулицею мчать машини. З чого виготовлені деталі до них? (З металу, який виплавляють із залізної руди.)
— А з чоговиготовленігума, бензин, пластмаси? (З нафти)
— Стоять цеглянібудинки. А цегла — це... (глина).
— Без якої корисної копалини не можепрацюватижоден учитель? (Крейда)
— Так, вапно, пісок, глина — все цетежізземлі. Ми опалюємосвоїбудинкикам’янимвугіллямчи газом, якітеждобуваютьізземлі.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроцівидізнаєтеся про видирізнихкориснихкопалин та використаннялюдиноюприроднихбагатствземлі.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 41-43)
Ми не просто почитаємо, а в кінці кожного абзацу поставимо знаки:
-?- невідоме,
-!-я це вже знаю
2. Гра «Мікрофон»
- Я дізнався…
- Мені було вже відомо…
Запаси корисних копалин у надрах Землі не обмежені. З кожним роком вони зменшуються, оскільки потреби людей постійно зростають. Із часом запаси можуть вичерпатися.
Чим більше ми знаємо про те, що нас оточує, тим краще ми можемо використовувати це і оберігати.
3.Фізкультхвилинка
4. Ознайомлення з колекцією корисних копалин.
Граніт – твердий, червоний, чорний, сірий,без запаху, міцний.
Торф – твердий, бурий, без запаху, крихкий, горить, виділяє тепло, утворює багато диму, після згорання залишає багато попелу.
Буре вугілля – тверде, буре, без запаху,крихке,горить, виділяє тепло.
Вапняк – твердий, білий, без запаху, кришиться.
Пісок – сіро-жовтого кольору, сипучий, без запаху, не горить.
Глина – жовто-оранжева, крихка, пластична, не горить, без запаху.
Кухонна сіль – біла, крихка, без запаху, розчинна у воді.
5. Комп’ютерна презентація (види корисних копалин)
- Висновок: Корисні копалини у природі бувають у трьох станах: твердому, рідкому, газоподібному.
- Назвіть тверді корисні копалини: (граніт, камяне вугілля, руди металів, глина, пісок, вапно, сіль)
- Назвіть рідкі корисні копалини: (нафта, вода)
- Назвіть газоподібні корисні копалини: (природний газ)
6. Робота в зошиті з друкованою основою (с.13)
Фізкультхвилинка
7. Робота з картою України: вчитель причіплює умовні позначення корисних копалин
8. Досліди: (робота в парах) визначити особливості корисної копалини.
- Презентація дитячих робіт.
V. Осмислення учнями знань
1. Мозкова атака:
- Де знаходятьсякориснікопалини?
- Чомуїхназиваютькорисними?
- Хтознаходитькориснікопалини?
- Як називаютьсямісця де є великіпокладикориснихкопалин?
- Якоюкорисноюкопалиною ми користуємосящодняу себевдома?
- Якікориснікопалинивидобувають у нашіймісцевості?
- Яку кориснукопалинувикористовуємо на уроці?
- З чого утворюється торф?
- Чомукориснікопалинипотрібнораціональновикористовувати?
— Пригадайте! Якікориснікопалини вам відомі?
— Назвітькориснікопалини та предмети, які з них виготовляють.
2. Висновки
- Життя людей неможливе без кориснихкопалин.
- Люди активно використовуютькориснікопалини в усіхгалузяхсвогожиття.Кориснікопалини — безціннеприроднебагатствоЗемлі, яке треба берегти.
3. А на закріплення наших знань я пропоную вам тести.
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда:
- Чисподобався урок?
- Яківидироботи вас зацікавили?
- Щовідкрили для себе нового?
2. Оцінювання:
3. - Неможливоуявитилюдину поза природою - без повітря, води, співуптахів, аромату лугів, шелесту листя. Усе це щедро дарує нам природа, а натомість просить тількидбайливого, доброго ставлення. На жаль, анірослини, анітварини, ані сама природа не можутьговорити. А якщо б могли? Що б вони могли нам сказати? «Давайте жити так, щоб наша Земля була щедрою і прекрасною, щоб на нійдзвінкодзюрчаличистіструмки, дзвеніли голоси птахів, цвілидивовижніквіти! І щобприроднібагатства ,якідарує земля, булиневичерпними»
V. Д/з: написати листа до людей
Тест.
1. Хто створив гірські породи?
а) люди;
б) природа;
в) тварини.
2. Якібуваютьгірські породи?
а) тверді й рідкі;
б) тверді й газоподібні;
в) тверді, рідкі й газоподібні.
3. Як видобуваютькориснікопалини?
а) відкритим способом;
б) прикритим способом;
в) відкритим і закритим способом.
4. Хто займається пошуком гірських порід?
а) геолог;
б) шахтар;
в) будівельник.
5. Як потрібноставитися до кориснихкопалин?
а) економно;
б) дбайливо й економно;
в) знищувати.
! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
Гріювзимку я будови,
З мене паливочудове,
Я потрібне для тепла,
З мене зроблені, до речі,
І такікорисніречі,
Як пластмаси, гума, фарба,
Ліки, спирт, бензин, смола.
Чивпізналиви мене? Я — ... (вугіллякам'яне). -- Слайд 13
Роблять з мене речовини:
Фарби, штучніїтканини,
Ліки і картон, пластмаси,
— Отже, справжнє я багатство.
Хоч у болотінародився,
Але й на полізнадобився,
Бо я ще й добривочудове.
А ще — зігрію я будови,
Бо і на паливозгоджусь.
Чивпізнали, як я звусь? (Торф) Слайд14 Знайдітьйого в нашійколекції
Масляниста рідина,
З різким запахом вона,
Темно-бурийколірмає,
Під землею залягає.
Чорним золотом її
Звутьвсі люди на землі,
З неїроблять, любийдруже,
Гас, бензин, машинне масло,
Фарбу, гуму і пластмаси. (Нафта) Слайд 15
Вінзавітавіз-підземлі
І по трубізабігу хату
1 щоб жили ми у теплі
Вінобігрів нам всікімнати. (Природній газ) Слайд16
Цікориснікопалинивідносять до паливних? .
На картіїхпозначають так: слайд 17
Як добуваютьнафту і природнийгаз?(бурінням)
2. Зустрічається в природі,
Маєшану у народі,
Тверда, бура чичервона,
Металічниймаєблиск.
І притягуватизалізо
Вона маєіщехист.
Метал з неївиплавляють
У шахтах, кар'єрахїїдобувають.
З неїу печахчавунвиплавляють.
З ньоголлють сталь,
Роблятьречісталеві,
Ну, а основа речей металевих
Буро-червона, важка і тверда
Цезалізняк, чи... (залізна руда). Слайд 18
Відшукайтеіх в нашійколекції
Руднікориснікопалини – церізніруди з якихвиплавляють
метали. Залізна руда, мідна руда, алюмінієва руда Слайд 19
На картіїхпозначають так:
Учитель.Сьогоднікожен з вас приготував для всіхзагадку , а відгадкувиповиннівідшукати в нашійколекції
1 учень. Цевідомо для дитини: Глечикивиготовляютьз... (глини).Слайд 20
2 учень. З мене можнапам'ятникзробити,
Коли треба роздробити,
Я годжуся на бруківку,
Для спорудженнядомівки,
Я не мармур, не магніт,
А такийсобі... (граніт). Слайд 21
3 учень. Без якоїкорисноїкопалини не можепрацюватижоден учитель? (Крейда) показатикрейду
4 учень. Я родом з дна морського, природи я дитина
Відмармуру до крейди — це все моя родина,
Ми містим газ, від оцту пускаємбульбашки
Потрібні в будівництві, усі ми —(вапняки)
Мене типобачиш на березірічкичи моря
Я дрібненький і сипучий (пісок) Слайд 23
Коли зламаєш руку ти,
Завждиврятуєвідбіди.
І хочу тебенастрій скис,
В лікарнівдягнутьшвидко... (гіпс). Відшукайтеїх в нашійколекції